Wydział Ekonomii i Zarządzania, początkowo z nazwą Wydział Zarządzania powstał w oparciu o trzy instytuty, które znajdowały się w strukturach Politechniki Zielonogórskiej (Instytut Organizacji i Zarządzania, Instytut Informatyki i Zarządzania) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej (Instytut Zarządzania). W 2003 roku struktura Wydziału składająca się z instytutów została zmieniona i na ich bazie powołano katedry i zakłady o znacznie węższych specjalnościach, w strukturze takiej Wydział Ekonomii i Zarządzania funkcjonuje do dzisiaj wzbogacając się sukcesywnie o nowe zakłady pozwalające na poszerzanie oferty kształcenia młodych ludzi oraz prowadzenie badań naukowych w szerszym zakresie.
Działania Wydziału Ekonomii i Zarządzania służą realizacji misji Uniwersytetu Zielonogórskiego określonej w statucie Uniwersytetu Zielonogórskiego, a wyrażonej w słowach:
Podstawowymi kierunkami działalności uniwersytetu są: prowadzenie badań naukowych, kształcenie studentów i doktorantów oraz upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, techniki, sztuki i kultury.
Prowadzona na Wydziale tematyk badań własnych i statutowych jest ściśle powiązana z prowadzonymi kierunkami studiów. Rezultaty badań są prezentowane i upowszechniane w trakcie konferencji i seminariów, w których aktywnie uczestniczą pracownicy Wydziału. Upowszechniane są one również w licznych publikacjach, co pozwala na ich pomnażanie. Na Wydziale dochowuje się wierności tradycji i zwyczajom akademickim, czerpie z nich w sytuacjach nieuregulowanych prawnie, a swoje cele i zadania wypełnia z poszanowaniem ludzkiej godności.
Programy kształcenia na prowadzonych kierunkach kształcenia realizują misję kształcenia studentów w oparciu o wiedzę i najnowsze badania w obszarze nauk społecznych. Proces edukacyjny jest organizowany z poszanowaniem zasady spójności kształcenia i badań naukowych oraz prawa studiujących do swobodnego rozwijania ich zamiłowań i indywidualnych uzdolnień, poprzez umożliwienie im kształtowania im swojej ścieżki edukacyjnej, wyboru przedmiotów i uczestniczenie w pracach kół naukowych. Programy opracowane są zgodnie z zaleceniami wynikającymi z udziału Uczelni w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego.
Wydział Ekonomii i Zarządzania jest uczelnią otwartą zarówno na najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne, jak i na zapotrzebowanie społeczne dotyczące usług edukacyjnych realizowanych w duchu służby na rzecz dobra wspólnego z uwzględnieniem szczególnych potrzeb edukacyjnych młodzieży niepełnosprawnej.
Do zadań edukacyjnych Wydziału, obok kształcenia studentów, należy również kształcenie ustawiczne prowadzone zarówno w formie studiów podyplomowych jak i w formie cyklicznych wykładów i seminariów popularyzujących najnowsze osiągnięcia z zakresu zarządzania.
Kształcenie kadry naukowej Wydziału odbywa się poprzez stymulowanie aktywności zawodowej i naukowej pracowników, owocujące zdobywaniem kolejnych stopni i tytułów naukowych oraz wzmożoną aktywnością w samodzielnej pracy naukowej. Propagowanie nowych osiągnięć naukowych odbywa się poprzez prowadzenie seminariów naukowych organizację konferencji naukowych jak również publikacje rezultatów badań prowadzonych w ramach prac Wydziału.
Wydział Ekonomii i Zarządzania, realizując cele i zadania związane z kształceniem, wychowaniem studentów, pomnażaniem osiągnięć naukowych i promowaniem tychże osiągnięć na rynku regionalnym, krajowym i zagranicznym oraz szeroko pojętej współpracy z różnorodnymi instytucjami: naukowymi, kulturalnymi, społecznymi, czy też działającymi w sferze biznesu, koordynuje i bierze udział w projektach naukowo-badawczych.
Wydział kieruje się w swojej działalności zasadami zgodnymi z Kartą Uniwersytetów Europejskich.
Aktualnie na Wydziale Ekonomii i Zarządzania realizowane są studia stacjonarne i niestacjonarne na czterech kierunkach kształcenia:
zarządzanie – I stopnia (3-letnie) prowadzące do tytułu zawodowego licencjata oraz II stopnia (2-letnie) prowadzące do tytułu magistra,
ekonomia – I stopnia (3-letnie) prowadzące do tytułu zawodowego licencjata, oraz II stopnia (2-letnie) prowadzące do tytułu magistra,
bezpieczeństwo narodowe – I stopnia (3-letnie) prowadzące do tytułu zawodowego licencjata oraz II stopnia (2-letnie) prowadzące do tytułu magistra,
logistyka - I stopnia (3,5-letnie) prowadzące do tytułu zawodowego inżyniera oraz II stopnia (1,5 –roczne) prowadzące do tytułu magistra.
Od 1 października 2019 r w strukturze WEZ wyodrębnione zostały dwa instytuty: Instytut Ekonomii i Finansów oraz Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości.
Instytut Ekonomii i Finansów składa się z 4 Katedr:
Katedra Ekonomii Międzynarodowej i Analiz Rynkowych,
Katedra Makroekonomii i Finansów,
Katedra Innowacji i Przedsiębiorczości,
Katedra Polityki Regionalnej.
Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości składa się z 7 Katedr:
Katedra Zarządzania Potencjałem Społecznym Organizacji,
Katedra Zarządzania Środowiskiem i Gospodarką Publiczną,
Katedra Inżynierii Zarządzania i Systemów Logistycznych,
Katedra Zarządzania Strategicznego i Marketingu,
Katedra Zarządzania Wartością,
Katedra Logistyki i Systemów Informacyjnych,
Katedra Controllingu.
Aktualnie na WEZ zatrudnionych jest 92 nauczycieli akademickich na etatach naukowo-dydaktycznych i
dydaktycznych.
Wśród kadry znajduje się:
11 profesorów tytularnych,
11 doktorów habilitowanych,
48 osób ze stopniem doktora,
17 magistrów,
oraz pozostali pracownicy, m.in. lektorzy języka obcego.
Wydział Ekonomii i Zarządzania mieści się w 2.-kondygnacyjnym budynku A-0 w Campusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy ul. Podgórnej 50 w Zielonej Górze. Znajduje się tu siedziba władz Wydziału oraz pomieszczenia nauczycieli akademickich i administracji. W budynku A-0 mieszczą się również sale ćwiczeniowe, laboratoria komputerowe, dziekanat, biblioteka oraz wydziałowa czytelnia specjalistyczna. Sale komputerowe wyposażone są w pełni w sprzęt i oprogramowanie dla celów dydaktycznych. W poszczególnych pracowniach znajdują się stanowiska od 7 do 15 komputerów. Pracownie połączone są w sieć i posiadają dostęp do Internetu i Intranetu - są dostępne dla studentów od godz. 8.00 do 20.00. Wydział korzysta także z nowoczesnych sal wykładowych mogących jednorazowo pomieścić blisko 300 osób udostępnianych na potrzeby procesu dydaktycznego zlokalizowanych w Kampusie A w budynkach A-2, A-8, A-10 oraz A-29.