uz-logo-pion-2.png

Logistyka

Logistyka I stopnia

Studia pierwszego stopnia

Kształcenie na kierunku studiów Logistyka realizowane jest w trybie trzy i pół rocznych studiów I stopnia inżynierskich, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia trwają siedem semestrów.

W systemie stacjonarnym studia realizowane są w ramach siedmiu 15-tygodniowych semestrów, obejmując łącznie 2 400 godzin. Studia w systemie niestacjonarnym (obejmują łącznie 1 512 godzin) realizowane są w formie dwudniowych zjazdów (sobota, niedziela) dziewięć razy w semestrze, po 20-21 godzin zajęć dydaktycznych w ramach zjazdu – trwają również siedem semestrów.

W roku akademickim 2011/2012 na Wydziale Ekonomii i Zarządzania dokonano zmian w planach studiów, dostosowując je do nowych Krajowych Ram Kwalifikacji.

Logistyka to nowy, interdyscyplinarny kierunek, który stawia sobie za cel przygotowanie specjalistów, potrafiących łączyć nowoczesną wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. Głównym celem kształcenia jest zdobycie umiejętności rozwiązywania problemów techniczno-organizacyjnych, logistycznych i korzystania z informatycznych technologii wspomagających zarządzanie. Studenci kierunku logistyka zdobywają wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu rozwiązywania problemów logistycznych za pomocą metod i technik inżynierskich, szczególnie w zakresie: projektowania logistycznych systemów produkcji i zaopatrzenia, a także budowy infrastruktury logistycznej i technologii wykorzystywanych w efektywnym zarządzaniu w procesami logistycznymi przedsiębiorstw. Poznają także zagadnienia logistyki procesów eksploatacji systemów logistycznych, zarządzania zapasami, gospodarki magazynowej oraz gospodarki odpadami.

Program studiów pozwala na zdobycie ogólnej wiedzy z zakresu nauk społecznych, w szczególności dotyczącej nauk o zarządzaniu ale również z zakresu nauk technicznych. Przygotowanie absolwentów tego kierunku do pracy w instytucjach i przedsiębiorstwach działających na rynku globalnym będzie wiązało się z realizowaniem międzynarodowych projektów z udziałem studentów i profesorów uczelni zagranicznych. Uprofilowane wykształcenie techniczne z gruntownym przygotowaniem informatycznym, ekonomicznym i menedżerskim gwarantuje zatrudnienie absolwentów w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją przemysłową, handlem, usługami, infrastrukturą miejską lub środowiskiem naturalnym.

Absolwent będzie przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach produkcyjnych, przedsiębiorstwach logistycznych, jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się logistyką oraz jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których wymagana jest wiedza logistyczna, techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz wymagane są umiejętności organizacyjne. Absolwent I stopnia studiów jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia na kierunku Logistyka lub kierunkach pokrewnych: Zarządzanie, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, itd.

Od absolwentów kierunku Logistyka, oczekuje się szczególnych umiejętności i postaw. Są to kompetencje, zarówno profesjonalne, jak i osobowe oraz społeczne pozwalające na odgrywanie aktywnej, obywatelskiej roli w życiu społecznym, w szczególności w życiu gospodarczym.

Absolwent studiów będzie posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych oraz podstaw nauk ekonomicznych, organizacji i zarządzania, a także posiadać umiejętności menedżerskie. Zdobędzie umiejętności rozwiązywania problemów logistycznych za pomocą metod i technik inżynierskich, w tym w zakresie: projektowania systemów logistycznych oraz procesów logistycznych; zarządzania specjalistycznymi funkcjami logistycznym oraz procesami logistycznymi; posługiwania się systemami informatycznego wspomagania zarządzania logistycznego; zarządzania kosztami, finansami oraz kapitałem oraz doboru personelu i jego szkolenia. Absolwent będzie przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach produkcyjnych; przedsiębiorstwach logistycznych; jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się logistyką oraz jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których wymagana jest wiedza logistyczna, techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz wymagane są umiejętności organizacyjne.

Program studiów podporządkowany jest celom społecznym, naukowym i dydaktycznym w taki sposób, by umożliwiał jak najlepsze przygotowanie absolwentów do pracy zawodowej, a także stwarzał możliwie najlepsze warunki rozwoju ich osobowości, stanowiąc podstawę dalszego kształcenia i samokształcenia.

Przygotowana propozycja programowa włącza kierunek studiów Logistyka w tzw. Europejski System Transferu Punktów (ECTS) – pozwalający studentowi na odbywanie semestralnych studiów bądź ich kontynuację na innych uczelniach krajowych i zagranicznych. Przyporządkowane poszczególnym przedmiotom punkty kredytowe pozwalają na przedstawienie zasad zaliczania i odbywania studiów, a tym samym ułatwiają przyszłą współpracę między uczelniami i rozszerzają ofertę edukacyjną dla studentów.

Student wybiera specjalność, której ukończenie poszerzy jego kompetencje zawodowe:

  • Logistyka miejska
  • Transport i spedycja
  • Zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwie

Koordynator praktyk

Terminy odbywania i wymiar godzin praktyk zawodowych

Dyżur koordynatora praktyk: czwartek DP 8:50-9:35

Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl

Dodatkowe informacje

 

Praca inżynierska powinna mieć charakter badawczy, aplikacyjny, projektowy lub oceniający praktykę w świetle teorii. Praca powinna składać się z wyraźnie wydzielonej części teoretycznej i praktycznej.

W pracy inżynierskiej student powinien wykazać się umiejętnością:

  • poprawnego formułowania celu badawczego,
  • analizy aktualnej literatury fachowej (krajowej i międzynarodowej),
  • właściwego doboru metod i technik badawczych,
  • wykorzystania poznanych narzędzi i instrumentów do rozwiązania praktycznego problemu,
  • prezentacji wyników badań,
  • syntezy i wnioskowania na podstawie przeprowadzonych badań.

Zaleca się, aby praca inżynierska spełniała następujące wymagania:

  • składała się z co najmniej trzech rozdziałów,
  • zawierała opracowanie empirycznego modelu rozwiązania problemu badawczego,
  • zawierała opracowanie projektu wdrożeniowego,
  • zawierała własną ocenę studenta dotyczącą przydatności
  • zaproponowanych rozwiązań w praktyce społeczno-gospodarczej

1. Wybór seminarium/tematu pracy dyplomowej

Pliki do pobrania

2. Przygotowanie pracy dyplomowej

ZASADY DOTYCZĄCE SKŁADANIA PRACY DYPLOMOWEJ ORAZ WARUNKI DOPUSZCZENIA DO EGZAMINU DYPLOMOWEGO, a także oświadczenia i inne wymagane dokumenty znajdują się na stronie Centrum Obsługi Studenta w zakładce Studenci - Prace dyplomowe:

https://www.bos.uz.zgora.pl/index.php?studenci/prace-dyplomowe

Pliki do pobrania

3. Analiza antyplagiatowa

Każdy student zobowiązany jest poddać pracę dyplomową analizie antyplagiatowej przed jej akceptacją przez promotora.

Pliki do pobrania
Analiza antyplagiatowa 484.98KB [ .pdf ]

4. Złożenie pracy dyplomowej

5. Egzamin dyplomowy

Pliki do pobrania

6. Harmonogram egzaminów dyplomowych

Harmonogram pojawi się wkrótce

7. Dokumenty wymagane przy odbiorze dyplomu

  • dowód osobisty (potwierdzenie tożsamości)
  • podpisana karta obiegowa
  • legitymacja studencka
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty za dyplom

Logistyka II stopnia

Studia drugiego stopnia

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku Logistyka otrzymujący tytuł magistra, posiada takie umiejętności jak: posługiwanie się nowoczesnymi narzędziami informatycznymi wykorzystywanymi w logistyce przedsiębiorstw, zarządzanie procesami i systemami logistycznymi, magazynem oraz organizacją dostaw, analizowanie kosztów i jakości w działalności logistycznej, organizowanie usług transportowych czy realizację założeń koncepcji Lean management. Studia drugiego stopnia przygotowują absolwenta do zajmowania funkcji kierowniczych i eksperckich w gospodarce w kraju i za granicą, w przedsiębiorstwach w obszarze TSL a także prze przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych oraz do prowadzenia własnej działalności. Absolwent jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych sprawnie komunikuje się z otoczeniem. Jest przygotowany do kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich) oraz do kontynuacji kształcenia przez całe życie (stypendia, studia podyplomowe, kursy, staże). Udział pracodawców w kształtowaniu koncepcji kształcenia uwzględniony jest procesie prowadzenia praktyk oraz w kształtowaniu programu specjalności.

Student wybiera specjalność, której ukończenie poszerzy jego kompetencje zawodowe:

  • Menedżer ds. logistyki
  • Zarządzanie procesami i projektami logistycznymi
  • Logistyka w biznesie
  • International Logistics (specjalność prowadzona w języku angielskim)

Koordynator praktyk

Terminy odbywania i wymiar godzin praktyk zawodowych

Dyżur koordynatora praktyk: czwartek DP 8:50-9:35

 

Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl

Dodatkowe informacje

 

Praca magisterska musi mieć charakter badawczy oraz cechować się walorami aplikacyjnymi lub oceniający praktykę w świetle teorii. Praca powinna składać się z wyraźnie wydzielonej części teoretycznej, metodycznej i praktycznej.

W pracy student powinien wykazać się umiejętnością:

  • opracowania metodyki badań,
  • analizy aktualnej literatury fachowej (krajowej i międzynarodowej),
  • sformułowania celu badawczego, głównego problemu badawczego i problemów szczegółowych, a także hipotez,
  • właściwego doboru metod i technik badawczych,
  • wykorzystania poznanych narzędzi i instrumentów do rozwiązania
  • praktycznego problemu,
  • prezentacji wyników badań,
  • syntezy i wnioskowania na podstawie przeprowadzonych badań.

Zaleca się, aby praca magisterska spełniała następujące wymagania:

  • składała się z co najmniej czterech rozdziałów,
  • dotyczyła aktualnych problemów i procesów w odniesieniu do społeczno-gospodarczych organizacji,
  • zawierała opracowanie empirycznego modelu rozwiązania problemu badawczego,
  • zawierała identyfikację problemów i ograniczeń przedstawionego podejścia do rozwiązania problemów badawczych,
  • zawierała własną ocenę studenta dotyczącą przydatności zaproponowanych rozwiązań w praktyce społeczno-gospodarczej.

1. Wybór seminarium/tematu pracy dyplomowej

Pliki do pobrania

2. Przygotowanie pracy dyplomowej

ZASADY DOTYCZĄCE SKŁADANIA PRACY DYPLOMOWEJ ORAZ WARUNKI DOPUSZCZENIA DO EGZAMINU DYPLOMOWEGO, a także oświadczenia i inne wymagane dokumenty znajdują się na stronie Centrum Obsługi Studenta w zakładce Studenci - Prace dyplomowe:

https://www.bos.uz.zgora.pl/index.php?studenci/prace-dyplomowe

Pliki do pobrania

3. Analiza antyplagiatowa

Każdy student zobowiązany jest poddać pracę dyplomową analizie antyplagiatowej przed jej akceptacją przez promotora.

Pliki do pobrania
Analiza antyplagiatowa 484.98KB [ .pdf ]

4. Złożenie pracy dyplomowej

Termin złożenia pracy dyplomowej upływa 30 czerwca. Po przekroczeniu tego terminu student zobowiązany jest do złożenia w BOS 3 podania do Dziekana Wydziału o przesunięcie terminu złożenia pracy dyplomowej. Podanie musi być zaopiniowane przez promotora i powinno zawierać informację o stopniu zaawansowania pracy.

5. Egzamin dyplomowy

Pliki do pobrania

6. Harmonogram egzaminów dyplomowych

Harmonogram pojawi się wkrótce

7. Dokumenty wymagane przy odbiorze dyplomu

  • dowód osobisty (potwierdzenie tożsamości)
  • podpisana karta obiegowa
  • legitymacja studencka
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty za dyplom
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18